Неделя 04, Май 2025г.
Права и задължения

Чл.82.Родители

  1. В началото на всяка учебна и при постъпване на нови ученици в училището техните родители се задължават да приемат училищния правилник, да осигурят всичко необходимо на ученика за неговото спокойно и нормално участие в УВП. Гарантират редовното му присъствие в часовете.
  2. В началото на всяка учебна година родителите на учениците от І – VІІ клас подписват декларации за получени учебници. Родителите да следят за състоянието на учебниците и учебните помагала и при повреда или изгубване са длъжни да заплатят стойността им.
  3. Задължават се при отсъствие на ученика по болест или особено важни причини да уведомяват в същия ден класния ръководител. Изпращат писмо - молба до класния ръководител на детето си при неотложни семейни причини, налагащи отсъствието му от учебни занятия до 3 учебни дни на учебен срок.
  4. Не допускат явяването на ученика в училище с облекло или във вид, които не съответстват на Правилника на училището, положението му на ученик и на добрите нрави.
  5. 5. Задължават се да се явят при известие от учител, класен ръководител или представител на административното ръководство в определеното време в училище. Задължава се да уведоми своевременно класния ръководител при промяна на местоживеене и домашен телефон и да предоставят служебен адрес за кореспонденция. Присъстват на провежданите родителски срещи.
  6. 6. Материалните щети, нанесени от учениците, се възстановяват от техните родители. При невъзможност за финансово обезщетение, щетата може да бъде възмездена чрез доброволен труд в полза на училището.
  7. 7. Родителите поставят за разглеждане възникнали проблеми за учебно възпитателната работа в училището чрез класния ръководител.
  8. 8. Учителите могат да се обръщат към родителите за материална и финансова помощ, която да се използва само за нуждите на съответния клас.

РАЗДЕЛ  ХІІ

Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците

Чл.83. (1) Подкрепата за личностно развитие е обща и допълнителна.

(2) Общата и допълнителната подкрепа се осигурява в училището и в центровете за подкрепа за личностно развитие. В случаите по чл.111, ал. 1, т. 1 на ЗПУО - в домашни или в болнични условия.

Чл. 84. Общата подкрепа за личностно развитие включва:

  1. Екипна работа между учителите и другите педагогически специалисти.
  2. Допълнително обучение по учебни предмети при условията на този закон.
  3. Допълнителни модули за деца, които не владеят български език.
  4. Допълнителни консултации по учебни предмети, които се провеждат извън редовните учебни часове.
  5. Консултации по учебни предмети.
  6. Кариерно ориентиране на учениците.
  7. Занимания по интереси.
  8. Библиотечно-информационно обслужване.
  9. Грижа за здравето.
  10. Поощряване с морални и материални награди; за високи постижения в образователната дейност, в заниманията по интереси и за приноса им към развитието на училищната общност при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
  11. Дейности по превенция на насилието и преодоляване на проблемното поведение.
  12. Ранно оценяване на потребностите и превенция на обучителните затруднения.
  13. Логопедична работа.

Чл.85. Обща и допълнителна подкрепа се осъществява чрез екипната работа между учителите и другите педагогически специалисти включва обсъждане на проблеми и обмяна на добри практики при работата им с едни и същи деца и ученици с цел повишаване ефективността на педагогическите подходи

Чл. 86. (1) Допълнителната подкрепа за личностно развитие се предоставя въз основа на извършена оценка на индидивидуалните им потребности от екип за подкрепа на личностното развитие и включва:

  1. Работа с дете и ученик по конкретен случай.

2.Психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна рехабилитация, рехабилитация на комуникативните нарушения и при физически увреждания.

  1. Осигуряване на достъпна архитектурна, обща и специализирана подкрепяща среда, технически средства, специализирано оборудване, дидактически материали, методики и специалисти.
  2. Предоставяне на обучение по специалните учебни предмети за учениците със сензорни увреждания.
  3. Ресурсно подпомагане.

(2) Допълнителна подкрепа се предоставя въз основа на извършена оценка на индидивидуалните им потребности на ученици:

  1. Със специални образователни потребности.
  2. В риск.
  3. С изявени дарби.
  4. С хронични заболявания.

(3) Конкретният ред и условията за предоставяне на допълнителна подкрепа са уредени в държавния образователен стандарт за приобщаващо обучение

(4) При несъгласие на родител с оценката на индивидуалните потребности на ученика със специални образователни потребности, извършена в училището, той може да подаде заявление до директора на съответния регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование за повторна оценка на образователните потребности на детето или ученика в 14-дневен срок от извършването на оценката.